About Us  Timing and Management  RaceSmith Events  RaceSmith Results  Course Certification  Triathlon Bike Rack
 
Pineapple Man Triathlon
Melbourne Beach, FL
June 3, 2018
Timing and Results: RaceSmith, Inc.
Results Questions: Jacob@RaceSmith.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE/OPEN RESULTS
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    86 Ed Donner                 42 Satellite Beach      FL 1:07:05    3    8:07    1:16    1   36:00    0:37    4   21:07         
    2     2   347 Bear Schickel             19 Ponte Vedra Beach    FL 1:07:55    2    8:02    1:23    2   36:45    0:33    5   21:14         
    3     5   395 Kurt Barnhill             30 Palm City            FL 1:09:31    6    8:43    1:42    5   38:34    0:39    3   19:55         
    4     6   341 Kevin Grogan              45 Clermont             FL 1:09:54    5    8:40    1:26    4   37:48    0:40    6   21:21         
    5     8   382 Ramses Rodriguez          46 Port Saint Lucie     FL 1:10:46    1    7:46    1:21    6   38:55    0:38    9   22:08         
    6    10   360 Jeffrey Ramirez           32 Orlando              FL 1:11:30    7    9:05    1:43    8   40:10    0:48    2   19:46         
    7    11   327 Danie Moore               24 Melbourne            FL 1:12:17    8    9:13    1:18   13   43:30    0:24    1   17:53         
    8    13    32 Andres Tovar              39 Port Saint Lucie     FL 1:13:01    4    8:35    1:20    3   37:35    0:42   11   24:50         
    9    15    39 Steven Mills              39 Melbourne Beach      FL 1:13:23   12    9:39    1:34    7   39:35    0:36    8   22:00         
   10    23   150 Ryan Tellier              38 Orlando              FL 1:16:39   10    9:22    1:31   10   41:52    0:35   10   23:21         
   11    27   390 Stephan Lubosch           35 Port Orange          FL 1:18:18   13   10:34    2:02   12   43:09    0:56    7   21:38         
   12    28   123 Dustin Beller             26 Jacksonville         FL 1:18:18    9    9:19    1:24    9   41:19    0:38   12   25:40         
   13    50   243 Kevin Simmons             67 Lake Mary            FL 1:22:02   11    9:31    2:18   11   42:08    1:40   13   26:27         
FEMALE ELITE/OPEN RESULTS
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   337 Kaitlin Donner            29 Satellite Beach      FL 1:08:14    1    7:53    1:19    1   38:35    0:36    1   19:53         
    2    31   244 Kerry Simmons             52 Lake Mary            FL 1:18:46    2    9:22    1:43    2   41:25    0:51    2   25:26         
MALE MASTERS CHAMPIONS
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    53 Andrea Ugazio             53 Kissimmee            FL 1:09:08    2    8:53    1:25    1   36:42    0:41    2   21:29         
    2     9   102 John Lafreniere           52 Saint Cloud          FL 1:11:02    5    9:56    1:46    6   38:34    0:41    1   20:07         
    3    12   323 Edson Soares              46 Orlando              FL 1:12:34    1    8:40    1:28    8   39:25    0:39    4   22:24         
FEMALE MASTERS CHAMPIONS
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   401 Bego Lopez                50 Deland               FL 1:21:16   15   12:55    1:36    1   41:56    0:54    2   23:57         
    2    56    21 Naomi Ventura             41 Ormond Beach         FL 1:23:05    5   11:45    2:01    3   43:04    0:58    3   25:19         
    3    65    52 Lisa Contino              55 Ormond Beach         FL 1:23:51   38   14:48    1:55    2   42:50    0:53    1   23:27         
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     0   172 Lauren Eisen              14 Winter Park          FL            1    9:14    4:03                                           
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   369 Jake Murray               18 Palm City            FL 1:20:56    1    8:04    2:08    1   46:50    0:43    1   23:13         
    2   108   248 Christian Greene          17 Cornelius            NC 1:31:28    2   10:02    3:03    3   51:08    0:49    2   26:26         
    3   173   249 Nicholas Greene           17 Cornelius            NC 1:39:55    3   13:54    2:48    2   49:28    1:18    3   32:29         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   145   346 Marley Schickel           18 Ponte Vedra Beach    FL 1:35:38    2   11:56    2:06    1   50:51    0:58    2   29:50         
    2   157    29 Sara Sutton               17 Indialantic          FL 1:37:07    1   10:33    2:13    2   54:58    1:20    1   28:04         
    3   236   212 Rosemary Alf              16 Charlotte            NC 1:50:56    3   16:26    2:28    3   56:12    1:04    3   34:48         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    68   314 Matthew Kraska            22 Melbourne            FL 1:25:09    2   12:15    2:06    1   49:34    1:15    1   20:00         
    2   125   199 Tyler Killinger           24 Albuquerque          NM 1:33:30    1   11:24    3:43    2   51:14    1:39    2   25:33         
    3   276    56 Billy Cloud               23 Lake Mary            FL 2:01:19    3   16:33    2:47    3   59:14    2:19    3   40:27         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80   351 Rachel Dumas              24 Deland               FL 1:27:00    1   12:26    2:01    2   48:36    0:46    1   23:12         
    2   140   374 Monica Perez              23 Cape Canaveral       FL 1:34:50    5   14:58    2:03    1   48:36    1:00    4   28:15         
    3   153   195 Taylor Hammeke            24 Jacksonville Beach   FL 1:36:53    2   12:28    2:15    3   51:56    0:54    3   27:23    2:00 
    4   162   141 Nicole Carmean            22 Palm Bay             FL 1:38:01    4   13:59    3:23    4   54:25    0:49    2   25:27         
    5   201   383 Kayla McDonald            24 Palm Bay             FL 1:45:00    3   13:41    2:31    5   54:43    0:50    5   33:17         
    6   254   324 Alexandra Harding         24 Tampa                FL 1:54:39    6   15:06    2:58    6   56:12    1:26    6   38:58         
    7   310   273 Hannah Merlo              24 Deland               FL 2:29:36    7   17:17    4:46    7 1:14:00    1:39    7   51:57         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7    82 Spencer Chipman           25 Indian Harbour Beach FL 1:10:34    1    8:33    1:43    1   37:37    1:12    2   21:31         
    2    24   370 Jaelin Funk               25 Oviedo               FL 1:16:40    3   13:07    1:33    2   40:38    0:49    1   20:34         
    3    47   329 Jordan Schiller           29 Windermere           FL 1:21:28    2   11:50    1:49    3   43:10    1:21    3   23:18         
    4   137   197 Ryan Demuynck             25 Indialantic          FL 1:34:35    5   16:17    1:43    4   48:41    0:53    4   27:02         
    5   189   193 Stephen Rich              26 Jacksonville Beach   FL 1:43:25    4   15:45    3:05    6   55:00    1:29    5   28:08         
    6   202   309 Alex Lipford              27 Satellite Beach      FL 1:45:07    6   19:01    3:29    5   52:11    1:05    6   29:23         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   150   230 Erin McBride              25 Viera                FL 1:36:34    1    9:58    2:12    1   51:31    1:31    2   31:24         
    2   239   364 Bianca Hilgersgallagher   29                         1:51:17    2   10:43    3:12    4 1:05:45    0:51    1   30:48         
    3   264   216 Sara England              28 Melbourne            FL 1:56:32    3   15:45    2:22    3   54:45    1:33    3   42:09         
    4   284    64 Cierra Carter             25 Indialantic          FL 2:03:25    4   22:46    3:44    2   51:57    1:34    4   43:25         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   146 Daniel Pfundstein         30 Palm Bay             FL 1:16:09    2   10:24    1:39    1   40:55    0:57    1   22:17         
    2    25   301 Louis Willia Liebig       33 Melbourne            FL 1:17:20    1   10:15    1:39    2   41:12    0:56    2   23:20         
    3    33   381 Andrew Fox                30 Orlando              FL 1:19:01    6   10:44    1:54    3   41:30    0:51    3   24:03         
    4    38   250 Zachary Harris            30 Melbourne            FL 1:19:59    5   10:42    1:59    4   41:46    1:10    4   24:25         
    5    51   186 Thomas Williams           31 Winter Park          FL 1:22:05    3   10:31    2:01    5   44:08    0:51    5   24:35         
    6    87   391 Weston Hayes              30 Tampa                FL 1:28:23    4   10:42    1:43    7   46:33    1:04    7   28:24         
    7   126    97 Piotr Nowak Nowak         32 Jupiter              FL 1:33:34    9   14:40    2:39    8   46:47    1:27    6   28:03         
    8   151   205 William Vaughn            34 Merritt Island       FL 1:36:38   11   19:06    2:18    6   45:52    0:37    9   28:47         
    9   178   271 Tyler Linder              30 West Melbourne       FL 1:40:56    8   13:56    3:13    9   50:53    0:55   11   32:01         
   10   179   103 Eric Schmitt              33 Palm Beach Gardens   FL 1:41:37    7   13:51    2:27   10   53:35    1:16   10   30:30         
   11   266   276 Jesse Hill                31 Deltona              FL 1:58:19   10   18:55    3:39   12 1:00:33    0:25   12   34:48         
   12   272   326 Michael Lewis             32 Melbourne            FL 1:59:47   12   31:12    2:43   11   55:58    1:22    8   28:35         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    74   215 Kristen Cespedes          30 Orlando              FL 1:25:58    2   11:33    2:02    1   47:11    1:05    1   24:08         
    2   116   206 Amiee Vaughn              30 Merritt Island       FL 1:32:31    1   10:35    2:22    2   50:23    0:42    3   28:31         
    3   128   235 Cami Waldon               33 Satellite Beach      FL 1:33:51    6   13:39    1:41    4   50:48    0:54    2   26:51         
    4   171   343 Erica Harris              30 Deland               FL 1:39:34    3   12:11    3:33    3   50:28    1:31    5   31:54         
    5   175   386 Alyssa Iglesias           32 Coconut Creek        FL 1:40:42    5   13:04    3:42    5   51:05    1:55    4   30:58         
    6   302   308 Courtney Simmons          31 Lakeland             FL 2:15:14    4   12:13    2:53    6 1:16:06    0:53    6   43:12         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   261 Justin Galuszka           35 Kissimmee            FL 1:14:53    2   10:11    1:56    2   39:15    0:58    2   22:36         
    2    22   233 Michael Harris            35 Palm Bay             FL 1:16:19    3   10:33    1:36    3   39:23    0:50    5   24:00         
    3    26   387 Gabriel Barfield          37 Melbourne            FL 1:18:00    4   10:48    1:30    1   38:26    0:55    9   26:23         
    4    40   219 Adam Anderlik             39 Palm Harbor          FL 1:20:27    6   10:53    1:52    6   42:39    1:09    4   23:56         
    5    41   307 Joel Rivera               39 Melbourne            FL 1:20:46   19   14:25    1:56    5   42:16    1:00    1   21:11         
    6    48   259 Kenneth Goodin            35 Jacksonville         FL 1:21:28   11   12:51    1:45    7   42:59    0:48    3   23:06         
    7    54   164 Gabe Langenderfer         39 Melbourne            FL 1:22:22   17   13:49    1:32    4   42:01    0:54    6   24:08         
    8    62   311 Alexander Fedorov         35 Indialantic          FL 1:23:47    7   10:57    1:51    9   44:37    0:46    7   25:37         
    9    81   211 Shaun Alf                 39 Charlotte            NC 1:27:14    8   11:36    2:51    8   44:26    1:57   10   26:27         
   10    88     1 Robert Nastasi            37 Melbourne            FL 1:28:25    1    9:59    2:42   10   46:47    0:58   12   28:01         
   11    97   111 Jesse Bernard             36 Lake Mary            FL 1:29:42   18   14:23    1:26   12   47:47    0:29    8   25:39         
   12   115   356 Thibault Ronssin          37 Miami                FL 1:32:25   12   13:03    1:55   13   48:02    0:59   13   28:28         
   13   134   133 Chris Troyan              37 West Melbourne       FL 1:34:10   10   12:15    2:07   11   47:33    0:42   17   31:36         
   14   144   180 Michael Pannucci          38 Satellite Beach      FL 1:35:28    9   12:09    2:33   15   49:55    1:07   15   29:47         
   15   154   214 Drake Deming              38 Satellite Beach      FL 1:36:54   13   13:05    3:00   14   48:25    1:30   16   30:55         
   16   165   106 Ben Harris                36 Melbourne            FL 1:38:29   16   13:40    3:01   17   51:48    0:43   14   29:19         
   17   187   385 Michael Starnes           38 Cape Canaveral       FL 1:43:05   21   14:59    5:59   18   52:35    1:55   11   27:40         
   18   190   305 Kevin Ford                35 Orlando              FL 1:43:31   14   13:11    2:41   16   50:33    1:14   20   35:54         
   19   198   191 Mario Mandese             36 Merritt Island       FL 1:44:46   15   13:31    4:17   19   52:46    1:30   18   32:43         
   20   241   396 Jaden McCart              36 Indialantic          FL 1:51:35    5   10:52    2:22   22   58:59    2:10   21   37:15         
   21   250    37 Peter Wachtel             35 Christmas            FL 1:54:04   20   14:54    3:08   21   57:43    1:06   22   37:15         
   22   257   232 Christopher Patton        39 Palm Bay             FL 1:55:06   22   16:27    5:48   20   56:49    2:36   19   33:27         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    76   147 Andrea Gardner            35 Gainesville          FL 1:26:05    2   11:51    2:09    1   45:07    1:46    2   25:15         
    2    85   213 Allyn Deming              35 Satellite Beach      FL 1:28:12    6   13:32    1:45    3   47:46    0:56    1   24:15         
    3    99    43 Jamie Guth                38 Melbourne Beach      FL 1:29:56    1    9:38    1:48    5   49:04    0:44    3   28:44         
    4   130   355 Amy Hibbard               35 Palm Bay             FL 1:33:54    5   13:13    2:17    2   45:14    1:09    4   30:03    2:00 
    5   183   345 Jessica Upchurch          37 Vero Beach           FL 1:42:39    3   12:08    2:35    4   48:46    2:05    8   37:07         
    6   186   218 Ashleigh Anderlik         36 Palm Harbor          FL 1:42:59   10   14:29    2:58    7   53:17    1:15    6   31:01         
    7   195   137 Julie Walters             37 Orlando              FL 1:44:14    4   13:07    3:18    8   55:19    1:39    5   30:53         
    8   216   239 Hope Robinson             36 Orlando              FL 1:47:28    7   13:54    2:35    6   52:13    1:15    9   37:33         
    9   278   277 Kira Reynolds             36 Merritt Island       FL 2:01:50    9   14:04    3:41   12 1:07:21    1:24    7   35:20         
   10   289   229 Melba Lopez De Victoria   37 Melbourne            FL 2:06:07   12   16:47    5:54    9   59:39    1:34   10   42:16         
   11   290   224 Tonya Resha               38 Melbourne Beach      FL 2:06:10   11   16:47    5:53   10   59:51    1:24   11   42:18         
   12   296   256 Sarah Schofield           37 Fleming Island       FL 2:09:32    8   14:04    4:01   11 1:01:38    2:05   12   47:46         
   13   313    38 Theresa Wachtel           36 Christmas            FL 2:58:47   13   34:48    6:19   13 1:20:39    3:02   13   54:01         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14    22 Joe Ventura               41 Ormond Beach         FL 1:13:05    3   10:25    1:23    3   38:21    0:34    1   22:24         
    2    17    58 Julio Castillo            44 Melbourne            FL 1:15:28    4   10:28    1:25    2   38:14    0:42    5   24:41         
    3    19   265 Dan Clemente              40 Vero Beach           FL 1:15:40    2   10:24    1:58    1   37:49    1:04    4   24:28         
    4    43    31 Scott Patten              44 Palm Bay             FL 1:20:51   11   12:14    1:44    5   42:28    0:46    2   23:41         
    5    53   113 Craig Booth               42 Palm Bay             FL 1:22:13    8   11:29    1:42    9   43:52    0:47    3   24:25         
    6    55   202 Jeffrey Bonham            43 Vero Beach           FL 1:22:58    1   10:19    2:03    8   43:39    0:44    8   26:14         
    7    63   293 Douglas Hydorn            41 Fort Lauderdale      FL 1:23:49    7   11:25    2:09    7   42:50    1:14    7   26:13         
    8    73   282 Joshua Montemayor         43 Orlando              FL 1:25:49    6   11:21    1:32    4   42:27    1:07   13   29:24         
    9    75    79 Jeff Salinas              44 West Melbourne       FL 1:26:02   14   13:10    1:51   10   44:02    0:56    6   26:05         
   10    93   344 Tristram Colket           41 Vero Beach           FL 1:29:13    5   10:37    1:55    6   42:36    1:06   16   33:00         
   11   114   295 Jin Taniguchi             40 Lake Mary            FL 1:32:23   13   12:46    2:11   12   47:58    1:17    9   28:14         
   12   120   368 Quentin-Alan Renck        40 Miami Beach          FL 1:32:52   10   11:45    2:03   14   49:03    1:10   11   28:52         
   13   166   231 Alireza Edraki            44 Melbourne            FL 1:38:34   18   14:48    4:17   11   47:50    2:11   14   29:29         
   14   180   245 Trevor Lewis              41 Melbourne            FL 1:41:57   17   14:27    3:31   13   48:02    1:49   17   34:09         
   15   188   143 Chad Clements             43 Melbourne            FL 1:43:10    9   11:35    3:32   17   51:34    1:39   18   34:51         
   16   203   163 Richard Segura            43 Melbourne            FL 1:45:20   19   18:16    3:38   16   51:16    1:13   15   30:59         
   17   237   242 Norrin Dias               40 Palm Bay             FL 1:51:02   15   13:30    3:54   20 1:02:29    2:14   12   28:57         
   18   244    78 Allan Dobson              44 Vero Beach           FL 1:52:34   12   12:23    3:24   19   58:07    1:24   20   37:18         
   19   248   270 Jamie Rost                43 Rockledge            FL 1:53:23   16   13:37    4:04   18   56:01    2:38   19   37:05         
   20   256   177 Bobby Clark               41 Rockledge            FL 1:55:04   21   31:57    2:34   15   51:03    0:58   10   28:34         
   21   305    49 Jason Bucci               42 Viera                FL 2:16:47   20   19:40    5:43   21 1:09:33    1:49   21   40:04         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   294 Nicole Brown              42 Winter Springs       FL 1:25:46    1   11:53    1:52    1   44:04    1:08    2   26:52         
    2    96   288 Lymaris Serrano           41 Melbourne            FL 1:29:36    4   12:56    2:12    2   45:22    1:02    4   28:07         
    3   109   285 Karen Veit                44 Orlando              FL 1:31:43    7   13:50    2:29    4   48:03    1:12    1   26:10         
    4   111   135 Sarah Young               41 Melbourne Beach      FL 1:31:59    2   12:23    2:22    5   48:44    0:45    3   27:46         
    5   121    34 Jennifer Young            43 Merritt Island       FL 1:33:00    8   13:53    2:26    3   45:48    1:07    6   29:48         
    6   172    81 Heather Reeb              42 Vero Beach           FL 1:39:44   10   14:43    2:19    6   51:00    1:27    8   30:17         
    7   210    71 Amy MacCoy                44 Vero Beach           FL 1:47:05    3   12:34    2:33   12   54:32    2:04   10   35:23         
    8   221   375 Sarah Young               41 Melbourne Beach      FL 1:48:35   14   21:28    3:01    7   51:52    2:19    7   29:57         
    9   222   297 K. Allisson Yu            40 Orlando              FL 1:48:57   13   20:51    2:31   13   54:43    1:37    5   29:16         
   10   227   151 Sonja Sturman             42 Merritt Island       FL 1:49:23    6   13:44    2:19   11   53:25    2:29   11   37:29         
   11   246   392 Nicole Boger              42 West Palm Beach      FL 1:53:01    9   14:02    2:58    9   52:19    2:04   13   41:40         
   12   255   178 Karen Vitale              43 Port Saint Lucie     FL 1:54:57   11   16:00    2:55   14   56:10    1:41   12   38:13         
   13   261   316 Suzette Talavera          41 Pembroke Pines       FL 1:55:53   15   23:37    3:21    8   52:05    2:08    9   34:44         
   14   268   318 Dalia Cantor              41 Orlando              FL 1:58:26    5   13:11    2:41   15   58:21    1:58   14   42:17         
   15   282   192 Jessy Lagomarsino         40 Orlando              FL 2:03:16   12   20:37    3:11   10   53:22    2:56   15   43:12         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   228 Joshua Taylor             46 Indialantic          FL 1:23:09    3   11:49    1:48    1   42:54    0:51    1   25:48         
    2    92     4 Alberto Garces            48 Merritt Island       FL 1:29:05    1   11:12    1:24    5   45:44    0:42    4   30:05         
    3   103   204 Roy Deyoung               49 Palm Bay             FL 1:30:30    8   12:48    2:22    2   43:34    1:38    5   30:10         
    4   110   246 Brett Kellar              47 Melbourne            FL 1:31:47   12   14:29    1:54    3   43:45    1:11    6   30:30         
    5   129    45 Randy Boozer              49 Melbourne            FL 1:33:51    2   11:42    2:51    6   47:54    1:20    2   30:05         
    6   139   247 Patrick Greene            49 Cornelius            NC 1:34:47    5   12:29    2:10    4   44:31    1:10    7   34:30         
    7   174   306 Michael Ward              45 Orlando              FL 1:40:36    4   12:16    2:12   10   55:02    1:03    3   30:05         
    8   181    84 Randy Hines               48 Grant                FL 1:42:16    6   12:30    3:01    8   50:05    1:46    8   34:56         
    9   206    63 Don Carter                48 Indialantic          FL 1:46:02   10   13:28    3:46    7   50:00    1:11   10   37:38         
   10   231   393 Jim Boger                 45 West Palm Beach      FL 1:50:01    9   12:56    2:43    9   52:16    2:27   11   39:41         
   11   259   312 Pepper Day Day            47 Port Orange          FL 1:55:44    7   12:34    6:14   11   56:09    3:28    9   37:20         
   12     0   171 Jerry Eisen               47 Winter Park          FL           11   14:22    4:58   12 1:26:21                              
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   340 Julie Kress               45 Orlando              FL 1:24:52    1    9:56    2:25    1   43:53    1:26    1   27:13         
    2   113   281 Jennifer Montemayor       45 Orlando              FL 1:32:16    6   13:30    2:20    4   46:38    1:22    2   28:28         
    3   131   185 Caroline Driscoll         47 Orlando              FL 1:33:57    5   13:09    2:07    3   46:20    1:17    3   29:07    2:00 
    4   148   174 Beth Hunt                 45 Port Saint Lucie     FL 1:35:58    3   12:09    2:44    7   50:16    1:11    4   29:40         
    5   155    30 Sandy Earnest             48 Orlando              FL 1:37:00    2   12:03    2:28    2   45:15    1:22    9   35:53         
    6   167   257 Kristin Swenson           48 Melbourne            FL 1:38:58    7   13:59    2:36    6   47:49    1:10    7   33:26         
    7   170   330 Sarah Manierre            48 Indialantic          FL 1:39:22    8   14:40    2:06    5   47:44    3:29    6   31:26         
    8   193   284 Teresa Lance              46 Orlando              FL 1:43:58    9   15:54    2:53    9   52:28    2:19    5   30:26         
    9   217     8 Lisa Hamelin              47 Indian Harbour Beach FL 1:47:36    4   12:53    2:18   10   56:25    1:18    8   34:45         
   10   260   200 Emma Matos                45 Orlando              FL 1:55:51   11   23:36    3:24    8   51:43    1:16   10   35:54         
   11     0   170 Kim Eisen                 49 Winter Park          FL           10   17:47    7:11                                           
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   302 Alan Graff                50 Safety Harbor        FL 1:15:37    5   11:13    1:40    1   39:11    1:05    1   22:29         
    2    35   321 Rick Luise                50 North Palm Beach     FL 1:19:21    7   11:36    2:08    2   39:30    1:11    5   24:58         
    3    49   117 Tommy Reece               50 Orlando              FL 1:21:45   17   13:54    1:57    4   41:07    1:11    2   23:38         
    4    52   358 Tom Yeager                50 Jupiter              FL 1:22:05   11   12:39    1:46    6   41:45    1:02    3   24:55         
    5    60    11 William Heinlen           54 Melbourne            FL 1:23:25    1   10:20    1:52   10   44:12    1:01    7   26:02         
    6    67    24 Hugh Driscoll             54 Holly Hill           FL 1:25:01    3   10:44    2:34    3   39:58    1:08   14   30:39         
    7    70   332 Rob Whisenhant            54 Satellite Beach      FL 1:25:23   13   12:44    1:58    9   43:25    1:15    8   26:02         
    8    71   258 Peter Barts               54 Orlando              FL 1:25:24   18   14:38    1:51    7   41:45    0:54    9   26:18         
    9    78   108 Michael McCain            51 Melbourne            FL 1:26:42   12   12:42    1:48    8   42:30    0:56   11   28:48         
   10    82   325 Brad Manley               50 Melbourne            FL 1:27:16    9   11:52    1:50   11   44:45    1:13   10   27:37         
   11   105   373 Carl Zeilman              54 Jupiter              FL 1:31:04    6   11:31    2:27    5   41:14    1:53   18   34:01         
   12   119   155 Dan Knight                50 Indialantic          FL 1:32:41   16   13:45    2:37   21   50:02    1:03    6   25:17         
   13   136   300 Wolfgang Kermer           53 Melbourne            FL 1:34:28   22   16:01    2:04   13   45:13    1:38   13   29:33         
   14   138    90 Keith Larson              53 Viera                FL 1:34:40   20   15:32    1:47   17   46:41    1:09   12   29:32         
   15   141    33 Bob Panzak                52 Merritt Island       FL 1:34:52   19   15:25    2:50   12   45:04    0:31   15   31:05         
   16   146   201 Jeff Zorovich             51 Melbourne Beach      FL 1:35:41   14   13:16    1:56   14   45:46    1:24   17   33:22         
   17   149   359 Aidan Montague            50 Melbourne            FL 1:36:12   21   15:50    3:50   23   50:48    0:51    4   24:56         
   18   163   336 Asdrubal Martinez         50 St. Augustine        FL 1:38:05    4   10:58    3:00   20   49:47    1:16   16   33:07         
   19   164   283 Daryl Adkins              53 Indialantic          FL 1:38:15   15   13:22    1:42   16   46:37    1:07   19   35:29         
   20   184    40 Thomas Dubrule            51 Ormond Beach         FL 1:42:42    2   10:43    2:18   15   46:12    1:39   24   41:52         
   21   200    85 Greg Turner               54 Melboune             FL 1:44:54    8   11:45    3:08   24   52:25    1:11   20   36:27         
   22   208    55 Bill Cloud                54 Lake Mary            FL 1:46:21   10   11:58    2:18   18   49:18    2:21   23   40:29         
   23   238   225 Tim Campbell              51 Palm Springs         FL 1:51:06   23   18:05    3:26   19   49:29    1:20   21   38:48         
   24   251    72 Alex Craig                53 Viera                FL 1:54:05   24   18:29    2:54   22   50:24    1:59   22   40:20         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    69   252 Kelly Collins             50 Winter Park          FL 1:25:20    1   11:02    1:50    1   44:28    1:07    2   26:56         
    2    98   144 Sarah Guttery             53 Titusville           FL 1:29:44    3   13:46    2:09    2   44:30    1:15    3   28:07         
    3   104   399 Elisabeth English         52                         1:30:41    4   13:55    1:53    3   47:09    1:09    1   26:38         
    4   106    75 Kristen Faust             53 Cocoa                FL 1:31:10    2   11:30    1:56    4   47:22    1:15    5   29:10         
    5   185   167 Lauri Graham Barnhill     50 St. Augustine        FL 1:42:51    6   14:11    6:48    6   51:30    1:54    4   28:31         
    6   214   198 Angela Heyne              53 Orlando              FL 1:47:16    9   16:24    3:02    5   49:08    1:38    8   37:07         
    7   234   101 Cheryl Baduini Zaricki    51 Melbourne Beach      FL 1:50:30   10   18:00    2:50    7   52:39    1:45    7   35:18         
    8   245    27 Marja Sprock              54 Satellite Beach      FL 1:52:39    5   14:03    2:25    8   53:03    1:33   10   41:36         
    9   262   156 Julie Knight              51 Indialantic          FL 1:56:04    8   15:19    3:29   11   58:35    1:06    9   37:37         
   10   271   182 Kim Zastenik              52 Port Saint Lucie     FL 1:59:23    7   14:53    3:33   10   56:40    1:44   11   42:35         
   11   275   291 Gwen Kelemen              51 St. Cloud            FL 2:01:15   11   28:57    2:51    9   54:56    2:30    6   32:03         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20   260 Ken Klein                 55 Ormond Beach         FL 1:16:09    2    9:35    1:41    1   38:30    0:52    5   25:32         
    2    29    98 Mark Zimmerman            57 Hobe Sound           FL 1:18:38   12   12:20    1:29    2   40:46    0:40    2   23:25         
    3    32   397 Jahan Culbreath           55                         1:18:48   10   11:55    1:53    3   40:48    0:59    1   23:15         
    4    39   165 Michael Cain              59 Ormond Beach         FL 1:20:07    4   10:07    1:46    5   41:38    0:56    7   25:42         
    5    42   236 Brian Forgue              58 Atlamonte Springs    FL 1:20:48    6   10:17    1:40   10   43:43    0:51    3   24:20         
    6    58   357 Troy Holloway             56 Jupiter              FL 1:23:16    8   11:42    2:18    7   42:25    1:18    6   25:35         
    7    64   179 Steven Parnell            57 Daytona Beach        FL 1:23:51   17   14:04    2:02    6   41:46    0:44    4   25:16         
    8    83   279 David Grant               55 Merritt Island       FL 1:27:45    9   11:44    2:37    9   43:26    1:46   11   28:14         
    9    84    26 Michael Schiering         58 Ormond Beach         FL 1:27:51    1    9:05    1:51    4   40:51    1:30   18   34:37         
   10    90    44 Joe Zeppuhar              57 Cocoa Beach          FL 1:28:51   24   16:33    1:52    8   43:02    1:23    8   26:03         
   11    94    67 Rob Smedley               55 Ormond               FL 1:29:18   14   13:32    1:50   11   44:29    0:31   13   28:57         
   12   127    94 Loyde Carpenter           59 Palm Bay             FL 1:33:41   21   15:52    2:21   15   45:24    1:23   12   28:43         
   13   135   315 Jonny Simpkins            56 Windermere           FL 1:34:20   22   16:25    2:04   17   46:53    1:02    9   27:59         
   14   142    57 Craig Schmauss            57 Indialantic          FL 1:35:01    5   10:13    2:28   19   49:08    1:52   14   31:22         
   15   143   272 Jeff Walker               59 Oviedo               FL 1:35:15   18   14:11    3:01   12   44:34    1:51   15   31:41         
   16   147   366 Garry Branch              58 Satellite Beach      FL 1:35:55   13   13:02    2:12   18   47:32    0:48   17   32:22         
   17   158   278 Scot Moore                55 Orlando              FL 1:37:12    7   11:01    2:45   14   45:21    2:30   19   35:37         
   18   160   262 Jon Rawlson               59 Orlando              FL 1:37:37    3   10:04    2:51   16   46:25    1:35   21   36:44         
   19   191    10 Andy Cox                  56 Melbourne Beach      FL 1:43:44   20   14:39    2:08   13   44:36    1:25   28   40:58         
   20   196   275 Doug Hill                 57 Osteen               FL 1:44:26   27   17:36    3:12   21   50:06    1:28   16   32:06         
   21   197    60 Gerard Glynn              55 Orlando              FL 1:44:45   16   13:52    3:04   26   57:41    1:58   10   28:11         
   22   220   303 Richard Wurzler           55 Mims                 FL 1:48:25   23   16:33    2:35   20   49:11    3:01   22   37:08         
   23   224    92 Lew Schwartz              55                         1:49:08   26   17:02    2:41   22   52:10    1:19   20   35:58         
   24   233   148 Robert Melsom             58 Saint Petersburg     FL 1:50:22   11   11:58    3:20   23   52:34    2:21   27   40:11         
   25   243    14 David Scholl              55 Melbourne            FL 1:51:38   15   13:43    3:38   25   54:54    1:47   23   37:36         
   26   269   125 Bob Grayson               58 Lakeland             FL 1:58:28   29   19:26    4:12   24   54:22    1:27   26   39:04         
   27   285   173 John Beni                 55 Titusville           FL 2:03:39   28   18:26    4:42   29 1:00:14    1:47   24   38:33         
   28   287    99 Scott Washburn            55 Indialantic          FL 2:05:37   30   21:11    4:33   28   59:41    1:25   25   38:50         
   29   292   269 Randall Shiver            59 Satellite Beach      FL 2:07:05   19   14:25    3:12   27   58:02    0:52   30   50:36         
   30   303   176 Thomas Breiding           56 Orlando              FL 2:16:02   25   16:41    7:56   30 1:05:44    2:41   29   43:01         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    86   335 Sara Llibre               59 Winter Park          FL 1:28:15    1   11:06    2:16    2   44:09    1:31    5   29:15         
    2   100   255 Leslie Faletra            56 Indian Harbour Beach FL 1:30:00    4   12:44    1:30    3   47:23    0:45    4   27:38         
    3   102   268 Kathleen Shi Shiver       56 Satellite Beach      FL 1:30:07    2   12:13    1:58    4   47:29    0:50    3   27:38         
    4   107   317 Maureen Powers            55 Kissimmee            FL 1:31:26    6   13:50    2:13    5   48:33    1:11    1   25:40         
    5   123   339 Lynn Hill                 57 Jacksonville         FL 1:33:18    3   12:40    2:45    6   49:28    1:24    2   27:03         
    6   133   322 Suzanne Senzatimore       56 West Palm Beach      FL 1:34:08    7   14:36    2:23    1   44:05    1:17    6   31:49         
    7   235    23 Robin Fratto              55 Merritt Island       FL 1:50:48    5   12:58    2:30    8   58:08    1:42    7   35:32         
    8   277   267 Cindy Kirkpatrick         55 Hobe Sound           FL 2:01:42    9   20:22    3:44    7   54:04    2:13    9   41:19         
    9   283   263 Susan Myers               58 Winter Park          FL 2:03:23    8   15:25    4:51    9 1:01:48    3:23    8   37:59         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37   328 Steve Gallagher           62 Winter Park          FL 1:19:46    1   10:35    1:43    1   41:18    1:26    1   24:45         
    2    61    42 Hywel Jones               63 Cocoa Beach          FL 1:23:27    3   11:20    1:46    4   43:48    1:12    2   25:23         
    3    77   280 John Banks                61 Ormond Beach         FL 1:26:09    2   11:06    2:08    2   41:28    1:04    4   30:24         
    4   117   251 Roberto Amengual          60 Oviedo               FL 1:32:34    9   15:51    2:21    3   43:32    1:13    3   27:40    2:00 
    5   118   168 Steve Dickson             63 Altamonte Springs    FL 1:32:35    4   12:51    2:33    5   43:52    1:45    7   31:36         
    6   132   166 Robert Barnhill           61 St. Augustine        FL 1:34:07    6   13:19    3:09    6   45:20    1:26    5   30:55         
    7   156   223 Joseph Bradfield          61 Clermont             FL 1:37:00    5   13:09    2:49    7   46:01    1:07   10   33:55         
    8   168    20 Francisco Rosado          60 Palm Bay             FL 1:39:17   11   16:29    2:09    8   46:56    1:14    8   32:31         
    9   192    25 Craig Lorenzini           61 Palm Bay             FL 1:43:46   10   16:21    2:34    9   48:02    1:20   12   35:31         
   10   204   400 Manolo Marquez            60                         1:45:52   12   16:41    2:28   10   52:01    1:35    9   33:08         
   11   213    96 John Klie                 63 Melbourne            FL 1:47:15    7   15:35    4:16   13   54:09    1:56    6   31:21         
   12   242   287 Jeb Buterbaugh            62 Parkland             FL 1:51:36   13   18:32    3:26   11   52:34    1:51   11   35:15         
   13   252   286 Antonio Mogollon          60 Melbourne            FL 1:54:21    8   15:46    3:11   14   55:32    2:18   13   37:36         
   14   274    41 Joseph Werner             61 Melboune             FL 2:01:12   14   21:53    3:30   12   53:29    1:07   14   41:16         
   15   311    91 William Aquino            62 Melbourne Beach      FL 2:34:56   15   23:55    5:28   15 1:09:55    2:32   15   53:08         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   169     3 Kathy Black               63 Winter Park          FL 1:39:17    1   13:01    2:22    1   45:39    1:36    3   36:41         
    2   253   378 Debra Stokes              62 Melbourne            FL 1:54:22    4   17:45    3:10    5   58:06    3:04    1   32:20         
    3   270    73 Diane Caruso              60 Malabar              FL 1:58:54    2   14:34    3:30    2   54:49    1:28    4   44:36         
    4   273   194 Gail Lacey                60 Longwood             FL 2:00:50    5   25:24    4:58    3   55:26    1:51    2   33:13         
    5   304   333 Colleen Ydo               60 Satellite Beach      FL 2:16:28    3   17:28    4:54    4   57:12    3:47    5   53:08         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   101   160 Dude Kerley               66 Satellite Beach      FL 1:30:00    3   13:12    3:25    3   46:05    1:28    1   25:51         
    2   112     6 Tom Hoffman               66 Melbourne Beach      FL 1:32:13    1   11:18    2:07    5   47:06    1:03    3   30:41         
    3   122   388 Glen Fritz                69 Vero Beach           FL 1:33:01    4   14:11    1:59    2   45:47    1:06    2   30:00         
    4   161   289 Richard Radcliff          65 Vero Beach           FL 1:37:48    5   14:18    2:32    4   47:04    1:00    7   32:55         
    5   176   114 Preston Edelstein         65 Melbourne            FL 1:40:43   12   19:25    2:58    1   42:57    1:24    9   34:01         
    6   205   136 Bruce Lampman             66 Orlando              FL 1:45:54   14   20:56    2:41    6   48:43    1:19    5   32:17         
    7   211    46 Christopher Gaston        66 Satellite Beach      FL 1:47:10    6   14:51    3:44    8   50:43    1:27   11   36:26         
    8   215   398 Chris Miller              69                         1:47:18    8   15:46    2:16    7   50:40    1:30   12   37:07         
    9   226   130 Thomas Stokes             69 Melbourne            FL 1:49:18    7   15:20    3:40    9   53:49    2:07   10   34:24         
   10   229    12 Mark Reagan               65 Indian Harbour Beach FL 1:49:49   10   17:22    3:22   10   54:02    1:05    8   34:00         
   11   240   376 Jose Rubio                66 Melbourne Beach      FL 1:51:32   13   20:12    3:52   11   54:50    1:37    4   31:03         
   12   265    66 Kevin Ratigan             67 Orlando              FL 1:57:01   11   17:30    5:07   14 1:00:31    1:07    6   32:48         
   13   279    89 Duff Sprawls              69 Merritt Island       FL 2:02:14    2   13:05    5:26   13   56:23    1:34   14   45:48         
   14   288   217 Donald Synk               66 Rockledge            FL 2:06:07    9   17:08    4:58   12   56:03    1:10   15   46:50         
   15   307   132 Joseph Schlachter         65 Apopka               FL 2:20:56   15   23:16    4:37   15 1:05:37    1:59   13   45:29         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   219   379 Liz Cerow                 66 Cocoa Beach          FL 1:47:37    1   14:28    3:26    1   56:12    0:56    1   32:38         
    2   293    15 Diane Spicer              66 Tampa                FL 2:07:40    3   20:47    4:42    3 1:02:01    1:53    2   38:18         
    3   295   187 Anne Cahill               65 Vero Beach           FL 2:09:00    2   14:35    3:06    2 1:01:10    2:30    4   47:41         
    4   308   104 Susie Oconnell            66 Melbourne            FL 2:23:28    4   23:00    4:16    4 1:09:43    2:27    3   44:03         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   182    13 David Leacock             71 Melbourne            FL 1:42:31    1   14:35    2:09    2   49:35    1:02    2   35:11         
    2   207   207 Steve Schrell             71 Vero Beach           FL 1:46:15    3   16:20    2:56    3   53:02    1:08    1   32:51         
    3   230   253 Erik Olson                73 Jupiter              FL 1:49:56    4   17:53    2:45    1   45:37    1:37    3   40:04    2:00 
    4   291   210 Tom Loback                70 Melbourne            FL 2:07:01    2   14:49    4:20    4   58:40    2:28    4   46:46         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   232   274 Tom Daly                  77 Vero Beach           FL 1:50:08    1   15:51    3:08    1   48:16    1:52    2   41:02         
    2   298     7 Robert Sielski            76 Melbourne Beach      FL 2:11:25    2   22:09    3:08    2 1:04:41    0:51    1   40:37         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   309    74 Willy Moolenaar           77 Indialantic          FL 2:24:01    1   27:35    3:12    1 1:06:27    1:56    1   44:53         
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  85 - 89
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  85 - 89
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  1 - 39
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   281   241 Steven Ritter             36 Indian Harbour Beach FL 2:03:05    1   14:46    3:24    1 1:03:21    1:07    1   40:28         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   124     2 Bill Black                63 Winter Park          FL 1:33:22    1   13:19    2:34    1   44:23    1:24    1   31:44         
    2   152   240 Mike Robinson             40 Orlando              FL 1:36:47    2   14:11    2:21    2   45:11    1:01    2   34:06         
    3   223    87 David Brown               50 Melbourne            FL 1:49:06    3   20:42    3:13    3   48:41    1:48    3   34:44         
ATHENA:  1 - 39
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   263   183 Sue Mack                  57 Orlando              FL 1:56:24    2   15:22    3:24    1   52:43    2:20    1   42:37         
    2   280     9 Dianne O'Neal             54 Orlando              FL 2:02:29    1   15:02    3:07    2   55:49    1:22    2   47:10         
    3   301   169 Cathy Chapman             56 Melbourne            FL 2:14:54    3   18:04    3:32    3 1:01:14    1:42    3   50:24         
    4   314   313 Cindy Casady              52 Evans                GA 3:05:47    4   33:33    6:28    4 1:11:28    3:57    4 1:10:23         
MALE FAT TIRE
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    79   389 Ryan Gomiela              32 Melbourne            FL 1:26:44    3   12:57    2:35    1   43:59    1:29    1   25:46         
    2   159   238 Matt Mahoney              63 Melbourne            FL 1:37:24    8   16:02    2:30    2   50:51    0:43    2   27:20         
    3   212   234 James Garcia              36 Temperance           MI 1:47:15    6   14:50    2:42    3   58:03    0:39    3   31:02         
    4   225    51 Mike Stroz                43 Orlando              FL 1:49:14    1   12:16    3:03    4   58:25    0:40    5   34:53         
    5   228   209 Sean O'Neal               26 Melbourne Beach      FL 1:49:44    5   13:53    2:18    5   59:43    0:57    4   32:54         
    6   286   292 Thomas Browder            50 Cocoa Beach          FL 2:04:16    2   12:38    6:21    6 1:01:20    2:23    7   41:36         
    7   294   290 Dean Murphy               52 Satellite Beach      FL 2:07:49    4   13:39    4:18    8 1:10:39    2:53    6   36:22         
    8   297    47 David Morgan              48 Satellite Beach      FL 2:10:47    7   15:53    3:34    7 1:05:34    1:10    8   44:39         
FEMALE FAT TIRE
Place O'All No.   Name                     Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   177   394 Katherine Steward         28 Melbourne Beach      FL 1:40:47    2   13:12    2:37    1   52:01    1:12    1   31:47         
    2   209   342 Verena Faure              52 Melbourne            FL 1:46:39    4   15:12    3:01    2   54:03    1:00    3   33:25         
    3   247   124 Meagen Speed              30 Lakeland             FL 1:53:13    3   14:25    2:45    4 1:02:33    1:00    2   32:32         
    4   249   208 Kimberly Juriga           24 Mebourne Beach       FL 1:53:32    1   12:35    3:16    3 1:02:09    1:35    4   33:58         
    5   299   120 Pamela Monahan            30 Melbourne            FL 2:12:57    5   18:03    3:44    5 1:06:13    0:55    6   44:05         
    6   306    48 Yena Morgan               47 Satellite Beach      FL 2:17:10    7   19:23    4:34    6 1:15:21    0:51    5   37:02         
    7   312   254 Amanda Havlovick          34 Palm Bay             FL 2:39:41    6   18:39    5:51    7 1:21:31    1:19    7   52:24         
 
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                            Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty
 ===== ===== ===== ==================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======    
    1    30   221 Triformers                                           1:18:40    2   11:20    2:04    1   41:13    0:30    3   23:36         
                  Cameron Marks/ Ivan Cintron/ Chris See                    
    2    34   304 Titusville Total Healthcare                          1:19:07    1    7:33    1:18    3   49:26    0:51    1   20:00         
                  Frederick Cole/ Chase Wurzler/ Gavin O'Brien              
    3    58   338 New Wave Mel Beach                                   1:23:21    3   12:09    1:47    2   46:12    0:43    2   22:31         
                  Andy Atkinson/ Mike Adams/ Deke Johnson                   
    4   256   354 Eau Gallie Electric                                  1:55:22    4   12:57    1:48    4 1:11:53    0:47    4   27:58         
                  Michael Linder/ Adam Lucker/ William Mize II              
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                            Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty
 ===== ===== ===== ==================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======     
    1   192   331 Team Sloth                                           1:44:06    2   18:55    2:23    1   47:31    0:34    1   34:45         
                  Mileah Briley/ Jennifer Jones/ Maria Dishaw               
    2     0   296 Type AB Moms                                                    1   13:00    1:52    2   59:34                              
                  Ayako Gomi/ Noriko Taniguchi/ Mihoko Onoue                
COED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                            Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty     
===== ===== ===== ==================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======    
    1    36   189 A Blonde, an Amber & a Stout                         1:19:22    5   12:46                         0:30    1   23:57         
                  Natalie Dorfeld/ Chris Reesh/ Lisa Petrillo               
    2    46   349 Bob's Bicycles                                       1:21:23    6   12:52    2:07    1   39:58    0:30    2   25:58         
                  Karen Holloway-Adkins/ Gary Lutchansky/ Jonathan Baker    
    3    88   159 Fun Tri-ing                                          1:28:27    4   12:13    1:45    2   46:27    0:41    4   27:24         
                  Rachel Sutphin/ Kristina Horn/ Ron Abel                   
    4    90   140 DonnerWealth                                         1:28:56    1   11:51    1:28    4   48:27    0:27    3   26:45         
                  Holly Simmons Post/ James Simmons/ Angie Preston          
    5    94    93 Pineapple Express                                    1:29:19    2   11:52    1:33    3   46:32    0:37    5   28:47         
                  Ethan Potter/ Joseph Hacker/ Robin Potter                 
    6   216   134 Rebel Rebec's                                        1:47:37    3   12:12    1:52    5 1:03:08    0:55    6   29:31         
                  Kimberly Rebec/ Ethan Rebec/ Christian Rebec              
USAT PENALTY LIST
RaceSmith, Inc. cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Official
No.   Rule Violation                           Time       
===== ======================================== ======= 
  185 5.10a Drafting                              2:00 
  195 5.10a Drafting                              2:00 
  251 5.10a Drafting                              2:00 
  253 5.10a Drafting                              2:00 
  355 5.10a Drafting                              2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run        
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   50 3.4a Entire Course                       2:13:29                 1:09:39    1:46   33:42 
   54 3.4a Entire Course                       1:44:49    2:35    7:03   55:29    3:31   36:13 
   65 3.4a Entire Course                       1:58:19    7:20    5:09 1:03:30    2:50   39:32